KONGRES OIDFA 2018 ZAANDAM HOLANDSKO

Nejprve několik fotografií z kongresu. Konal se v Holandsku, v Zaandam. Velký sál, prodejci, vystavovatelé, setkávání se známými. A především krásná příroda s větrnými mlýny, nyní provozovanými jako prodejny a dokonce i hotely. V jedné z historických domů mezi mlýny jsme bydleli i my.

Národní stánek jsme pojali jako přírodu, proutí, trávu a krajky. Velkým úspěchem však bylo 1. místo v soutěži. Soutěžili jsme jako skupina a cena – 500 EUR – byla velmi příjemná a všech devět účastnic se o ní radostně podělilo. Skupina si začala říkat „DEVĚT“ a většina se stále schází v kurzu, kde opět chystá další krajky, nové návrhy, soutěže atd.

 • Soutěž 1. místo

  Soutěž 1. místo

 • Zaandam - Zaan, domy na Lagedijk

  Zaandam - Zaan, domy na Lagedijk

 • Zaandam - Zaan, větrné mlýny

  Zaandam - Zaan, větrné mlýny

OIDFA 2016 LJUBLJANA

Lublaň, město, kde se bude konat kongres OIDFA - 24. - 26. června 2016.

Na kongres OIDFA 2016 připravuje Vzdělávací spolek uměleckých řemesel Praha zájezd. Navštívíme samozřejmě hlavní dny kongresu v Lublani, chystáme výlet do všech míst, kde budou slovinské krajky vystaveny. Až budeme mít přesnější plán a cenu zájezdu, tak vše zveřejníme na těchto i spolkových stránkách.

 • Lublaň

  Lublaň

 • Vstupní hala výstaviště, kde bude kongres OIDFA 2016 probíhat

  Vstupní hala výstaviště, kde bude kongres OIDFA 2016 probíhat

 • Idria, město kde se každý rok koná festival krajky a kde je několik výstav, škol a muzeí s krajkou. Tento rok jsme se festivalu zúčastnili a na příští rok se také chystají výstavy na dobu kongresu OIDFA 2016.

  Idria, město kde se každý rok koná festival krajky a kde je několik výstav, škol a muzeí s krajkou. Tento rok jsme se festivalu zúčastnili a na příští rok se také chystají výstavy na dobu kongresu OIDFA 2016.

 • Z muzea krajky v IDrii.

  Z muzea krajky v IDrii.

 • Děti paličkují skvěle a výstavu s předváděním také připravují na kongres.

  Děti paličkují skvěle a výstavu s předváděním také připravují na kongres.

 • Kovové krajkové dveře do kapličky a u toho další výstavka.

  Kovové krajkové dveře do kapličky a u toho další výstavka.

OIDFA 2014 ADELAIDE

Vážené a milé členky české skupiny OIDFA. Velmi děkuji za upaličkované haleny, které daly vzniknout stromu poznání. Pravdou je, že jen dvě naše členky OIDFA sedly a upaličkovaly halenku, dalších pět halen je od skvělých krajkářek, příznivkyň zmíněné mezinárodní skupiny. O to větší jim patří dík. Česká sekce má celkem 19 členů, z těchto členů opět jen někteří (4) přispěli svým dílem, většinou to byly staré již mnohokrát použité věci. I tak za ně děkuji, i staré odložené krajky byly nakonec novější a hlavně modernější než naprostá většina ostatních krajek v jiných národních výstavách.

Celková úroveň národních výstav byla hodně špatná. Byla jsem velmi zklamaná. Buď tradiční, mnohokrát již viděné krajky, ale technicky ne tak dokonalé jako opravdu staré práce. Vše promícháno s barevnými ptáčky, motýlky a dalšími „obrázky“ všeho druhu. Často design převzat z podvinků jiných autorů. Naskládáno vedle sebe pel-mel. Nejlépe všelijak šikmo, kde je zrovna volné místečko.

Jen tři stánky mohu vyzdvihnout. Slovinci opět připravili sérii kvalitních kraječek spojených jedinou ideou. Z tradičních krajek vyzdvihli technické finty a použili je v podobných nově navržených krajkách. Belgičanky vytvořily v předem určených barvách různé trojúhelníky, spojením pak vzniklo cosi nového. Irsko pak připravilo z papíru vystříhané dveře s doplněním krajky. Vše bílé, každý dle svého, každá dvířka jiná. Tyto tři alespoň potěšily, ale jakoby se ztrácely v záplavě těch špatných.

Říkám si, proč vše dospělo až sem. Myslím si, že výbor – komitét OIDFA, který je velmi přísný a nekompromisní když jde o schůze, členství a hlasování, tak v prosazování kvalitní moderní a současné krajky je nepružný, je vlastně v zajetí těchto svých dnes již velmi zastaralých pravidel. Je smutné, že asi proto nikdy nebude ohodnocena moderní krajka, protože ti, kdo mohou hlasovat, moderní nejsou a hlavně převáží vždy to, že dají raději hlas své zemi, ať je stánek jakýkoli.

Další věcí je, že se obyčejný člen organizace OIDFA ani nedozví, jak hlasování dopadlo, jak dopadla soutěž, kde bude příští kongres. Nedozvíte se vlastně vůbec nic. Na webových stránkách by mělo být vše ještě týž den, ale není to tam po 14 dnech a asi ani hned tak nebude. V buletinu OIDFA, který dostává každý člen, také zřejmě po předchozích zkušenostech nebude vůbec nic o kongresu nrbo jen málo.

Jedna věc jaksi prosákla. Kdosi říkal, že kongres OIDFA v roce 2018 bude v Brugách v Belgii. Ten příští v roce 2016 bude v Lublani ve Slovinsku, to je již jisté. Stánek, pozvánky a vše ostatní perfektně připraveno a rozdáváno již nyní.

Zpráva z činnosti OIDFA

V tomto roce se koná kongres Mezinárodní organizace paličkované a šité krajky v Austrálii v Adelaide. Česká republika má malou skupinu členek této organizace. Nikdo není ve výboru OIDFA, což bývá problém zejména při získávání stánku pro výstavu na kongresu. Každý druhý rok, kdy se kongres koná, je těžké získat místo. Vždy se o to velmi snažíme, protože ač jsme skupinka malá, tak velmi pracovitá. A rovněž i ostatní české krajkářky se vždy velmi spontánně přidají a paličkují pro zmíněnou výstavu. Vzpomeňme si na vodopád, který zaplnil nejen naši kóji v Groningenu v Holandsku (cca 400 krajek), ale i část místnosti okolo. Nebo šaty plné květin (cca 800 krajek) atd. Časopis Paličkování vysílá na kongres svoji delegaci, která se těchto kongresů zúčastnila již několikrát. Tentokrát jsme si řekli, že o místo k výstavě usilovat nebudeme. Omezujícím faktorem je povolená váha kufrů, komplikované cestování a samozřejmě prosba o poskytnutí prostoru. Ale tentokrát je to jinak. Samotní organizátoři nás požádali o výstavku, dostaneme zdarma vitrínku, židli, prostor. Nakonec jsme se nechali přemluvit. Co však vzít sebou aby to prostor naplnilo, aby to bylo lehké a přitom aby to bylo krásné a použitelné i pro další akce a hlavně pro paličkující krajkářky?

Nápad přišel celkem brzy. Budeme paličkovat krajku na hedvábné halenky (jsou lehké a rukávy krásně zaplní prostor). A halenky sestaveny nad sebe vytvoří celek. Například strom. Jak vše dopadne, otiskneme v tomto časopise, na našich stránkách www.palickovani.cz i na stránkách VSUŘ. A nepochybně i na dalších akcích jako jsou krajkářské trhy, přehlídky atd.

Na ukázku návrh a fotografie halenek, které sice nemají krajku, ale nějak takto si vše představujeme. Autorem těchto halenek je Ivana Křivánková.

Kongresy ve fotografiích