-
Nejhezčí definice paličkované krajky je asi z pohádky Marie Kubátové Slaměná Mařena:
Po zimě, před Velikonocemi se dříve vynášela "smrtka" - Slaměná Mařena. Byla vyrobená ze slámy a v pohádce žádá krajkový límec jako jedinou svojí ozdobu a vysvětluje krkonošským nářečím Fáně, děvčeti, které ji obléká, co to ta krajka je:
... "Vidíš - není to nic než díra lapená do nitě, jak ftáče do sítě a jaká je to krása."
"Vokno taky není víc než nic ve zdi a vidíš tím do nebe," řekla bílá kmotra. "Naučím tě lapit nic do nitě. Prázdnýho nic má i chudák habaděj. Když mi z lapenejch děr uděláš kráhel, bude to i tvoje bohatství."
"Ale kde vzít nitě na parádní vokruží?", starala se Fána.
Mařena dejchla slaměnnou hubou zpod plachetky na vokno. V tu ránu se roztáh po skle damašek, tak herbáuný krásy, že by se ani faktor nedoplatil.
"Vodpáráš z mojí ledový výšivky na vokně nit. Polapíš do nitěnýho voka kus prázdnoty a vedle zas, seřadíš díry v maršparádu a máš krajku." ...Krajka je tedy průhledná vzdušná textilie se vzorem jemné krásy. Určitě znáte krajku pletenou nebo háčkovanou, méně známá je pak krajka síťovaná, drhaná či šitá. Paličkovaná krajka je pak ta, která vzniká křížením a prohazováním nití namotaných na paličkách - malých dřívkách. Při tvorbě krajky paličky zvoní a klapou skoro jako ty na bubínek. Nitě se postupně z paliček odmotávají a přišpendlují se na předkreslený vzor - říkáme mu podvinek. Ten leží na podušce vycpané pilinami nebo senem. V krajkářské řeči je to herdule. Pak je ještě nutný stojánek nebo podstavec - to aby herdule pevně seděla - a paličkování může začít.
-
Doporučujeme