Publikace, která pro mne znamenala hodně. Dostala se mi do ruky někdy kolem roku 2000, v době, kdy jsem začala jezdit s výstavami do ciziny. Bylo to v čase, kdy se publikace o textilních technikách u nás nevyskytovaly, a tak jsem zůstala nad knihou u vytržení. Pracovní postupy ve fotografiích byly velmi názorné a text zřejmě také názorný, ale pro mne záhadný, neb byl v řeči, kterou neumím. Ihned jsem knihu koupila a radovala se z ní. Během svých cest jsem na tuto knihu narazila ještě mnohokrát a také ji vždy koupila pro některou z mých kamarádek, většinou lektorek Vzdělávacího spolku. Nevím kolik stála ta první, ale jisté je, že cena se pohybovala v přepočtu na koruny od 500,- do 1500,- Kč. Některé výtisky byly ve výborném stavu, jiné lehce poškozené. V některých byly dokonce vytrhané listy – většinou ty barevné. Ale barevných listů se v encyklopedii vyskytuje málo. Kniha byla vydána ve francouzštině, němčině, angličtině.
Příběh autorky je také zajímavý.
Thérèse de Dillmont
Narodila se 10. 10. 1846. Vyšívat se naučila ve škole založené císařovnou Marií Terezií ve Vídni. V roce 1864 byla přijata na Vídeňskou vyšívací akademii. Po dokončení studií si se svou sestrou Franziskou otevřela obchod s výšivkami a ozdobami. 1878 navštívila Thérèse de Dillmont Světovou výstavu v Paříži, kde se setkala s firmou DMC. To byla, a do dneška je, jedna z nejprestižnějších firem v oblasti výroby a prodeje nití na vyšívání a další textilní techniky. Nechala se přemluvit a u této firmy nastoupila v roce 1884 v Dornachu v Alsasku, aby zde založila školu vyšívání. A právě zde napsala ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES de DAMES – tedy Encyklopedii dámských děl. Tato kniha pak vyšla v roce 1886. Kniha je samozřejmě poplatná firmě DMC, a není jediná. Autorka vydává ještě několk dalších menších sešitů s různými technikami. Publikace měly úspěch. Roku 1890 však Thérèse de Dillmont umírá na epidemii chřipky.
Encyklopedii jsem opět koupila tento rok v Holandsku. Tentokrát v kapesním vydání, ale má i barevné obrázky a krom jistého zhnědnutí papíru je nepoškozená. Velikost je 14 x 9 x 4 cm a knížka obsahuje všechny možné druhy vyšívání, šití některých drobností jako je šití dírek, spojování látek adt. Následuje háčkování klasické a krajka háčkovaná, pletení i se spravováním pletených děr, frivolitky a drhání (macramé), síťování, vyšívání v síti, šitá krajka, tenerifa, paličkování, výroba šńůrek a střapců. Na konci knihy je několk upoutávek na další publikace, které autorka rovněž napsala pro firmu DMC. A zajímavé je vyobrazení nití, druhů a síly a jejich číslování. Text je francouzský.
Ve fotografiích je několik stránek, na té první fotografii jsou dvě velikosti encyklopedie, ta menší je nabízena k prodeji v našem internetovém obchodě. Její cena je 450,- Kč

  • ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES DE DAMES par TH. de DILEMONT - obrázek nr. 1
  • ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES DE DAMES par TH. de DILEMONT - obrázek nr. 2
  • ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES DE DAMES par TH. de DILEMONT - obrázek nr. 3
  • ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES DE DAMES par TH. de DILEMONT - obrázek nr. 4
  • ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES DE DAMES par TH. de DILEMONT - obrázek nr. 5
  • ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES DE DAMES par TH. de DILEMONT - obrázek nr. 6
  • ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES DE DAMES par TH. de DILEMONT - obrázek nr. 7
  • ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES DE DAMES par TH. de DILEMONT - obrázek nr. 8
  • ENCYCLOPEDIE DE OUVRAGES DE DAMES par TH. de DILEMONT - obrázek nr. 9
Zobrazit všechny články