Dlouho jsem se odmlčela
Protože bylo moc práce, mnoho cest za krajkami a spousta příprav na výstavky. Snažím se mít vždy něco nového, jinou výstavu a jiné krajky než ty, jaké jsem předváděla minulý rok. A je to někdy opravdu hodně práce. A k tomu ještě příprava na kurzy, které musí být samozřejmě také pokaždé jiné.
Již po několikáté učím paličkovanou krajku v Belgii. Převážně stejné studentky, jen občas některá nemůže a občas se přidá nějaká nová krajkářka. Téma je někdy dohodnuto v minulém roce při závěru kurzu, někdy je téma ponecháno na mém rozhodnutí. Při tisku plakátku, tak asi dva měsíce předem, se mne vedoucí skupiny zeptá, co bude tématem, a to se potom vytiskne, já pak vše připravím a při konání výstavy den před zahájením kurzu je vše předváděno, ukázáno a posluchačky se hlásí, připravují si materiál atd. Tento rok jsme na to nějak zapomněli a o téma kurzu jsem byla požádána organizátorkami akce v onu dobu, kdy se tisknou plakátky. Belgičanky prý chtějí Vild grund. Ale chybělo málo a já jsem nemusela vědět co to je.
Nu je to „cuchanina“, kterou známe již 20 let. Tehdy jsem vydala sešit JINÉ PŮDICE od pana Zdenka Doležala, a tam jako první je tato půdice uvedena. Byl to rok 1998. Za těch 20 let jsem tuto techniku učila mnohokrát, v českých i zahraničních kurzech. Před pár lety se začala lehce objevovat i u německých krajkářek, spíše vlastně více méně u jedné.
V dubnu jsem se potkala se svojí kamarádkou, která žije v Dánsku, jen tak mezi řečí mi říká, že píše knihu o technikách krajkářských a že je velká diskuse o tom, kdo vymyslel divokou půdici. Jedna dvě věty a pochopila jsem, že se jedná o cuchaninu. Vild grund – přeloženo znamená divoká půdice a zdá se, že se tento název naší cuchaniny již ujme. Hlavně, že jsem pochopila co chtějí Belgičanky mít v kurzu, když mi píší že to má být „Thema cursus work schop on wild background (vildgrund)“ a k tomu je překlad, asi z překladače „Civky na divoké pozadi“. Nu snad mám připraven správný kurz.
Cuchanina je kombinace plátna a polohodu, a dalo by se vymyslet těch kombinací hodně, já jsem skončila u patnácti, ale neříkám, že to je konec. Z těchto patnácti vzorů je sestaven soubor podvinků a vzorníků, přidáno několik podvinků krajek s použitím cuchaniny, vše vytištěno a připraveno k prodeji, ale hlavně k výuce. Sešit se jmenuje Cuchanina aneb Divoká půdice. Tak jak této technice budeme nakonec říkat? Co myslíte?