Krajka z boulletinu OIDFA
Před nedávnem jsem psala o Bulletinu OIDFA – tedy časopisu, který dostává každý člen Mezinárodní organizace krajkářek /název jsem trochu zkrátila/. V prvním čísle tohoto roku je článek o jedné české historické krajce. Marie Vránová nám jej přeložila.
Obruba podvazkuGil Dye, Velká Británie
... Na začátku roku 2019 mě upozornil Léonard Bazar, člen OIDFA, na článek z roku 2018, v revue archeologie a textil. Článek napsala Sylvie Odstrčilová, šlo o zprávu ze zkoumání pletené punčochy ze začátku 17. století. Punčocha pochází z hrobky v České republice, v ní byla pohřbená Markéta Františka Lobkowiczová, rozená Ditrichsteinová, která zemřela v roce 1617 ve svých 19 letech. To, co mě zvlášť zaujalo, byla zlatá krajka s ozdůbkami, která jako lemovka zdobila hedvábný podvazek na punčoše.
Punčocha i podvazek byly restaurovány a konzervovány a jsou nyní v Regionálním muzeu v Mikulově v České republice. Restaurátor se rozhodl nechat podvazek navázaný tak, jak byl nalezen, to znamená, že není možné prohlédnout si celou krajku, ale je poměrně lehké zpracovat vzor krajky podle části, která je viditelná.
Vzorek jsem vypracovala 12 páry nitě DMC Diamant. Tato efektní „kovová“ nit ze 3 vláken dobře nahradila zlatou originální nit, která se v 16. a v 17. století vyráběla roztepáním pozlaceného stříbrného lanka a následným ovinutím hedvábné nitě.
Střapečky
Je těžké rozpoznat detaily střapců, ale asi mají maličko společného s „tureckými čepicemi“ (ozdobné uzly) – ještě nikdy jsem nezkusil vázat uzly v tak malém měřítku. Obtočila jsem hedvábná vlákna kolem zubů dětské vidličky, vše svázala hedvábnou nití, pak kovovou nití obtočila hedvábnou a zformovala jsem uzel a nit vedla pikotkou v okraji krajky zpět do uzlu. Není to nijak elegantní, ale výsledek to je. Po připojení prvního střapce se úplně změnil vzhled krajky, ten byl zase úplně jiný se třemi střapečky. Originální střapečky byly těžší a při nošení podvazků visely dolů ...Článek jsem poslala krajkářkám, které velmi dobře znám a myslela jsem si, že by je to mohlo zaujmout a jsou z Moravy. A nemýlila jsem se. Milena malinová a Jitka Hanáková se do Mikulova vypravily. Máme od nich nyní krásné fotografie a krátký popis cesty.
... V pondělí jsme se vypravily do Mikulova za pohřebním rouchem Markéty z Dietrichsteina. Velmi ochotně se nás ujala Mgr. Kristýna Jandová, zodpověděla otázky a provedla expozicí.
V roce 2006 (po restaurování paní Otavské), byl soubor textilií z rakve Markéty vystaven v UPM v Praze a od října 2006 je na stálo v Mikulově. Se svolením paní Jandové nám paní Otavská také poskytla veškerou fotodokumentaci i s konzervátorskými zprávami.
Chci Milenu a Jitku poprosit, jestli by nezkusily napsat něco více o Markétě Lobkowitzové a její krajce. Třeba do časopisu Paličkování.