27.12. 2015

 Offida

Někdy máte krásné fotky a text horko těžko píšete, protože o těch fotkách nic moc nevíte a jindy je to naopak. Jako o krajkách z Offidy. Setkala jsem se s nimi v Portugalsku, dvě krásné, vždy výborně nalíčené Italky – prostě fešandy. Pravda u paličkování, kurzu a přednášek moc nebývaly. Jakoby si žily nějakým svým odtažitým způsobem. Podobně to pak bylo v Cantu v Itálii, kde jsem se offidskými setkala ještě podruhé. Zaujal mne však letáček, který jsem si vzala a přeložila a také kniha krajek z módní přehlídky, kterou jsem měla dovolenou ofotit. A že to byla opravdu přehlídka krajek z Offidy dokládá jeden model spodního prádla, který jsem nafotila na výstavě i v knize. Ostatní fotografie se příliš nepodařily, nu ale přece jen některé přikládám. Navíc jeden podvinek tradiční italské krajky, té páskové zvané "nastrino". Ale textu a povídání o krajce z Offidy je o hodně více.

OFFIDA

V jihovýchodní části Itálie se v regionu Marche rozkládá malé středověké městečko Offida, které má však velkou historickou hodnotu. Tyčí se zde několik kostelů a nespočetně dalších historických památek. Město bylo vystavěno na kopci, ze kterého se naskýtá krásný výhled do okolí. Centrum je protkáno množstvím úzkých klikatých uliček, ve kterých jsou ukryty četné restaurace a bary lákající k posezení a ochutnávce tradičních specialit. Narazíte zde i na řadu obchůdků a krámků se suvenýry.
Offida se proslavila také výrobou tradiční paličkované krajky, proto zde můžete navštívit i muzeum věnované tomuto umění.
A navíc je město vzdálené jen 20 km od Jaderského moře.
Pokud si zadáte na internetu heslo Offida merletto, tak narazíte na mnoho videí a fotografií o krajkách nejen z tohoto místa. Tradiční krajky jsou páskové, paličkované jen pomocí několika málo párů, tak jako jiné tradiční italské krajky. Na svých cestách po krajkářských festivalech jsem se několikrát setkala s delegací mladých krajkářek, které místní krajku prezentovaly. Vycházejíce z tradiční krajky však vystavují i moderně zakomponovanou krajku do oděvu. A velmi se mi líbily fotografie z módní přehlídky spodního krajkového prádla.
Kostel Santa Maria della Rocca je považován za jeden z hlavních architektonických prvků celého regionu Marche.
Informace z letáčku jsou také zajímavé.

Pracovní pomůcky

Paličkovaná krajka je na "tombolo" (nazývané v místním dialektu "lu capzzal"), což je poduška nebo polštář na dřevěné trojnožce, nazývané "prepenna či prebenn". Paličky jsou vyrobeny ze dřeva ("cannjtt" ), používají se špendlíky a nitě ze lnu , konopí , hedvábí a bavlny a někdy jsou spojeny zlatými nebo stříbrnými nitěmi. Podvinek pro krajky je obvykle vyroben s použitím kartónu. Pro některé práce je také nutné použít velmi tenký háček (známý jako "aghitt"). Po připevnění vzoru na podušku, musí být nit připevněna ke každé dvojici paliček, a to vždy na stejné straně. Následně, když jsou paličky na svém místě se špendlíky upevněnými na podvinku, můžete začít pracovat, s použitím pouze dvou pohybů: kroucení a křížení. Tímto způsobem mohou být vypracovány různé stehy tak, aby vytvořily světlou a průhlednou krajku se vzory jakými jsou spirály, lístky, ovoce, květiny, hvězdičky a mnohými dalšími motivy. Zvídavý a zvědavý turista, který zkoumá průchody a malé uličky města, se určitě setká, a to zejména v létě, se ženami z Offidy všech věkových kategorií, které sedí u svých dveří, a všechny jsou zabrané do své práce "Merletto a Tombolo" (paličkovaná krajka). Je úžasné je pozorovat, s jakou rychlostí paličkují a předávají toto jedinečné umění z jedné generace na druhou.

Historie ve zkratce

Není možné přesně stanovit, kdy a jak umění paličkované krajky začalo v Offidě. Byl to možná Maestro z Offidy ve druhé polovině 14. století nebo Simone De Magistris na konci 16. století, kteří získali několik krajkových vzorů z Offidy, aby je přenesli do svých obrazů.
V kostele svatého Agostina jsou dveře s vyobrazením Zvěstování, namalované na počátku 17. století, které znázorňují anděla, oblečeného ve světlých průhledných šatech, které jsou zdobené tímto typem vzácné krajky.
V 17. století se zvýšila produkce a výroba krajky se zlepšila jak co do kvality, tak i v jemnosti. Výsledkem bylo, že po tomto ručním výrobku byla vysoká poptávka a byl vyvážen obchodníky do zahraničí. Krajka byla často našívaná na mužská brnění. V 18. století se paličkovaná krajka stala více používanou. Rozvoj a šíření textilního průmyslu a touha po lepším životním stylu znamenala, že i spodní prádlo muselo být krásné. A aby bylo elegantnější, doplnilo se krajkou. Byly to ženy, které na sebe vzaly tento nový druh práce, i v zájmu zvýšení svých příjmů a s možností vyjádření své tvořivosti a s uspokojením, že jsou součástí této krásné a naplňující činnosti. Mohly svobodně pracovat doma nebo v městských ulicích, ve společnosti svých přátel a sousedů.
Existuje cenná tunika zdobená paličkovanou krajkou, kterou oblékal San Gaspare del Bufalo, římský kněz, který žil v 18. století. Je stále uchovávána v církevních archivech nového Nadačního kostela a je považována za památku.
Ve 20. století umění místní paličkované krajky uspělo jak na evropských, tak i na mezinárodních trzích, kde získalo mnohá uznání a ocenění.
V roce 1910 byla založena první škola paličkované krajky v rámci školní rady s hodinami vedenými učitelkou Marinou Marinucci.
S nárůstem turistů na pobřeží Jaderského moře od padesátých let a díky různým propagačním akcím a místním iniciativám se Offida stala "la Città del Merletto Tombolo" (město paličkované krajky).
Z propagačních iniciativ prováděných místními úřady a dalšími sdruženími a spolky pracujícími v tomto oboru můžeme zmínit: letní výstavu krajky 1969-1998, tvorbu Cooperativa Artigiana Merlettaie (Co.Ar.Me) (Sdružení žen paličkované krajky), památník věnovaný Merlettaie (Krajkářce) a soutěž "Il Fusello d'oro" (Zlatá palička).
Od roku 1998 muzeum krajky nebo také "Museo del Merletto Tombolo" (Muzeum paličkované krajky), bylo umístěno v historické budově, Palazzo De Castellotti, kde můžete obdivovat staré i moderní práce a objevit mnoho o výrobních metodách a různých aplikacích. Projekt záchrany "Merletto Tombolo di Offida" začal od roku 2009, aby zajistil kontinuitu paličkovaných krajek.

Druhy stehů

V současné době jsou paličkované krajky z Offidy katalogizovány do čtyř různých typů stehů, v závislosti na typu předlohy, pracovní techniky a počtu paliček potřebných k provedení práce.

 • "Nastrino" steh: vypadá jako malá stuha (tzv. nastrino nebo stradina) s použitím "punto Tela" neboli pláténko – konečný efekt je jako tkaní – a "mezzo punto" neboli polohod doplněný špendlíky tak, aby vytvořil různé vzory. (pásková krajka)
 • "Ancient" steh: tento způsob tvoření krajky je s použitím velkého a měnitelného počtu paliček, někdy dokonce i více než sto. Můžeme jej rozdělit do, "filo continuo" (kontinuální vlákno), "nastrino nebo Stradina" (pásky) a "figurativo" (ozdobný).
 • "Benátské" přehození: vypracované s minimálně 9 páry paliček, tak aby vzory, jako jsou fialky, květiny nebo růže byly v šestihranném tvaru krajky.
 • "Rosaline" přehození (Rosalia): vypracované s minimálně 5 páry paliček. Je charakterizováno kulatou růžicí s vloženou krajkou.
  • Offida - obrázek nr. 1
  • Offida - obrázek nr. 2
  • Offida - obrázek nr. 3
  • Offida - obrázek nr. 4
  • Offida - obrázek nr. 5
  • Offida - obrázek nr. 6
  • Offida - obrázek nr. 7
  • Offida - obrázek nr. 8
  Zobrazit všechny články