29.2. 2016

 Pletený drát

Když si chci odpočinout, tak sedám k herduli a nemám vlastně nijak konkrétní plán. Jen chci udělat náhrdelník, bude z drátu, korálků a starší krajky. Mám takových nepoužitých drobných krajek několik. Třeba ta na fotografii s lněnou krajkou uprostřed. To byl vánoční zvonek, paličkovaný velký trojúhelník a sešitý do trojrozměrné natužené krajky. Občas zdobil stromek na výstavách, občas jsem jej použila k vánoční výzdobě bytu. Dosloužil, již se trochu opotřeboval, ale krajku se mi nechtělo vyhodit. Tak jsem zvonek vyprala, několikrát přeložila, našpendlila na herduli a byl to střed pro budoucí šperk.
Na závěs (pětišňůru) jsem navěsila několik drátků – tak asi 4 páry. Dráty jsou 0,3 mm silné – těmi se pracuje nejlépe. Někdy je natočím na paličky, ty kratší nechávám jen tak volně.
A začínám plést – není to klasické pletení na jehlicích, jen vzhled techniky pletení odpovídá. Kdysi jsem to několik semestrů i učila – připravila jsem 6 vzorníků a stále přemýšlím jestli by se tato technika dala předat pomocí psaného textu a nákresů. Skoro se mi zdá, že nikoli, že by bylo zapotřebí osobní ukázky. Technika je to jednoduchá, ale na něco slova nestačí a ukázání je při tom velmi snadné. Každý to hned umí a již při první hodině může vzniknout náhrdelníček.
Při mé práci nad tímto dílem příliš nepřemýšlím, jen přidávám korálky, drátky, měním techniku a spojuji vše s paličkovanou krajkou. Na herduli roste šperk. S tím, který jsem dělala ze starého vánočního zvonku, jsem dlouho nebyla spokojená, ale nakonec se práce nějak vylepšila. Dokončení spočívá jen v zakončování drátků pomocí korálků.
Nakonec uvádím několik podobných šperků, některé jsou k zakoupení v internetovém obchodě, některé již nemám.

  • Pletený drát - obrázek nr. 1
  • Pletený drát - obrázek nr. 2
  • Pletený drát - obrázek nr. 3
  • Pletený drát - obrázek nr. 4
Zobrazit všechny články