Na minulých krajkářských trzích jsem pro sebe objevila novinku. Možná, že to ostatní dávno znají - jsou to butonky. Česky knoflíky. Tyto se však potahují látkou. Jsou různě veliké a postupně jsem zjistila, že i v různých variantách co do zpracování a dokončení a že se nejedná jen o knoflíky, ale i o špendlíky. Tehdy na trzích mne okamžitě napadlo, že by se na ten největší dala upaličkovat krajka. Hned jsem kousek krajky odstřihla, odstřihla jsem i kousek netkané textilie, kterou používám jako podklad pro výstavy a zašla za prodejkyní butonků. Byla velmi vstřícná, jeden špendlík mi vyrobila, já jsem zjistila, že to jde a že to vypadá krásně. Na fotografiích je to ten s modrým podkladem.
Butonek na potahování - tedy knoflík se skládá ze dvou částí - vrchní je vypouklý (na tuto část se položí látka a krajka) a spodní je rovný a po zatlačení krásně zapadne do té vrchní části. Obojí je kovový plíšek.
Zakoupila jsem okamžitě několik dvojic plíšků a navíc jsem si koupila jakési tvořítko z umělé hmoty - šlo to všechno báječně, hned jsem se doma pustila do prvních šesti knoflíků. Líbilo se mi to, líbilo se to i dalším, prodala jsem během svých cest po krajkářských akcích všechny své krajkářské butonky.
Ale příběh teprve vlastně začíná, protože jsem chtěla připravit nový sešit krajek na špendlíky. Nakreslila jsem si několik vzorů, upaličkovala je a dokončila. Ale měla jsem málo těch plíšků. A na internetu jsem nemohla najít ty, které mi chyběly, a tehdy jsem zjistila, že to vůbec není jednoduché.
Ale pokud udělám sešit s návodem pro paličkované špendlíky a knoflíky, tak i ostatní musí vědět jak a kde butonky koupit. Rozhodla jsem se tedy, že budu k prodeji nějaké mít a k sešitu poskytnu i plíšky.
Dále jsem si uvědomila, že tvořítko, popřípadě strojek, který k butonkům lze zakoupit, je již dražší a koupit si jej bude muset každý sám. A je tady opět problém, kde a jak. Ne, že by se nedalo obojí na internetu najít, ale vcelku levný sešit s návodem by přinutil každého ke koupi dalších a komplikovaných pomůcek? To si každý rozmyslí. A sešit je na světě a co dál?
Při hledání butonků jsem také narazila na návod, jak si lze tvořítko vyrobit z kartonu - zkusila jsem to, celý postup nafotila a do sešitu přidám návod jak si poradit i bez tvořítka nebo strojku. Rozhodnuto, ale zase bylo všechno jinak.
Objednala jsem plíšky na špendlíky - dokonce s vloženým špendlíkem (u těch zakoupených na trzích se špendlík musel vlepit dodatečně). Nechala jsem si jich poslat 100 a zjistila, že systém je úplně jiný. Špendlíky byly o 1 mm menší, což se ukázalo, že vadí. Zamačkávací spodní plíšek je jiný a pomocí tvořítka zamáčknout nejde. Ale pouhou rukou a za podpory lepidla to nakonec šlo a vypadalo to dobře. Knoflíky jsem tak velké neobjevila, ale o 0,7 mm menší - to nevadí, zmenším i kresbu. A když si lze vyrobit tvořítko z kartonu, tak to půjde. Objednala jsem si jich také 100. Tentokrát je spodní část umělohmotná má očko a systém je také jiný. Tvořítko není zapotřebí, Vše lze zatlačit také rukou, ale pro jistotu doporučuji rovněž lepidlo.
Na trzích možná objevíte butonky, tak jako jsem je objevila já. Budou to ty správné. A musím podotknout, že pokud se dokončují a zatlačují tvořítkem, tak, že je to lepší. Rovněž lze vše koupit v internetových obchodech, a i když je tam trochu dražší a s různými nástrahami, jako, že jich musíte koupit 100, nebo možná opět najdete jiný systém na zatlačení a spojení knoflíku nebo si budete muset vymyslet nějaký jiný způsob jak vše dotvořit, nevadí je to podle mne krása. Mít opaličkovaný knoflík, kdo jiný to může dokázat než krajkářka.
Přikládám fotografie butonků, tvořítka, plíšků a také toho co v sešitu není, tedy přípravy tvořítka z kartonu.

 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 1

  Větší sešit

 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 2

  Knoflíky

 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 3

  Špendlíky

 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 4
 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 5
 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 6
 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 7
 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 8
 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 9
 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 10
 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 11
 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 12
 • Jak ono je to někdy komplikované - obrázek nr. 13
Zobrazit všechny články