Nechci mluvit o strojové krajce, to je kapitola jiná. Ale o takových pomůckách, které slouží k vylepšení ručně paličkované krajky. Například žehlení – to se nemusí dělat vždycky žehličkou, ale jakýmsi ručním mandlem. Bývalo běžné, že se žehlilo ručně válečkem. Byl podobný tomu na nudle, jen o něco širší a těžší. Větší ruční mandl je například vystaven i v Krkonošském muzeu v Poniklé. Dva válce zatížené kameny.
V Hondschote ve Francii jsem pak viděla ruční mandl na krajky – je na jedné z fotografií. Nejvíce mne však fascinuje výroba krejzlů a vlnek kolem čepců nebo kolem límcového okruží. To jsem si vyfotografovala v minulém roce také ve Francii.V Paličkování 4/2015 jsem o této technice napsala toto:
... Nejvíce mne však zaujaly čepce. Vyšívané, veliké a samý volánek. Po každém vyprání se musí volánky udělat nově. Jak? I to nám bylo ukázáno. Kulma se v tomto případě nahřeje na vařiči, horká se očistí na včelím vosku a otře se do hadříku. Namočená kraječka se nabere do kulmy a musí se držet tak dlouho, dokud krajka zcela neuschne a volánek zůstane netknutý...
A opět v Hondschote jsem obdivovala stánek s různými žehličkami, strojky na volánky, dokonce jeden byl již na elektřinu. Fotografie jsou doplněny několika čepci s volánky – opět z Francie.