Tenerife je ostrov v Atlantiku a patří do Kanárského souostroví a tenerifa je krajka, která patří do tzv. nepravých krajek. Je známá ze španělských krajin a známe ji spíše v bílé podobě. Nádherné bílé tenerify mají například v muzeu v Arenys del Mar.
V tomto roce jsem se v Rakousku na festivalu krajky v Grazu setkala s tenerifou, která stála na druhém konci barevné škály. Od té bílé se opravdu hodně lišila a to barevností i způsobem vypracování. Stánek patřil Paraguayi a hrál všemi barvami. O tom několik fotografií, které jsem měla dovoleno pořídit.
Šije se na napnutém plátně v rámu. Do nakresleného kruhu se spirálově napnou nitě (u nás se tenerifa šije v dřevěném, kovovém nebo kartonovém kruhu se zoubky v okraji a nit se otáčí kolem těchto zoubků) a do nich se pak již stejným způsobem, jak u nás tak v Paraguayi, provléká nit. Obvodový uzlíkový kruh i vnitřní vzory jsou stejné. Na plátně, jak to šijí paraguayské krajkářky, je nutné, aby se krajka držela nad plátnem, aby tedy nepronikla jehla do látky. Látka se nakonec musí odstřihnout. Krajka se používala jako vsadka do ubrusů a oděvů. V Grazu vystoupila taneční paraguayská skupina oblečená v sukních velmi širokých a dlouhých a barevnou tenerifou se rozhodně nešetřilo.
Nakonec ještě fotografie vizitky. Ñanduti znamená pavučina a je to sdružení krajkářek, které tenerifu vyrábějí. Na vizitce je adresa Paquayského velvyslanectví v Paříži, kde snad lze krajku vidět.

  • Tenerifa z Paraguaye - obrázek nr. 1
  • Tenerifa z Paraguaye - obrázek nr. 2
  • Tenerifa z Paraguaye - obrázek nr. 3
  • Tenerifa z Paraguaye - obrázek nr. 4
  • Tenerifa z Paraguaye - obrázek nr. 5
  • Tenerifa z Paraguaye - obrázek nr. 6
Zobrazit všechny články