Někdy se nahrne hodně akcí a práce v jednom týdnu či měsíci. Tak se stalo, že jsem dodělávala krajky do kalendáře 2018 a současně připravovala krajky pro natáčení videa pro portál, který se jmenuje KURZY PRO RADOST. Hlavní je vymyslet, jak by vše mělo vypadat, a když vlastně nevíte, jak by to vypadat mělo a nemáte žádné zkušenosti, tak je to někdy skok do neznáma. Již tedy docela dobře vím, jak má vypadat kalendář, to chtělo jen kreslit a paličkovat. A při tomhle paličkování jsem přemýšlela nad tím videem. A tak není divu, že mnohé se jaksi propojilo. Nějaký ten nápad "videový" jsem přidala do kalendáře a "kalendářový" do videa.
Věděla jsem, že pro video je zapotřebí krátká rychlá krajka. Něco malého a z mála párů. Aby se na videu dalo ukázat, jak začít, jak projít úskalími během práce a jak zakončit. Tak na 10 – 15 minut. A při tom, aby to nebyla samá maličkost a drobnůstka. A tak se zrodil nápad, upaličkovat jednoduchou věc několikrát. Třeba pokaždé v jiné barvě a velikosti, na videu je návod na jeden díl, ale ten se pokaždé několikrát upaličkuje stejně. Těch několik jednoduchých krajek se poskládá do nějakého díla, třeba i hodně velkého, ozdoba šatů, obraz na zeď, šperk.
Tento nápad se hodil i pro kalendář, a tak vzniklo několik krajek sestavených z malých snadných částí. A navíc se daly použít na oděv (což bylo téma kalendáře 2018) a tytéž se daly použít do pasparty jako interiérová záležitost. Krajkářky si dle svého potom mohou upaličkovat to, co se jim hodí více.
Na kalendáři jsou podvinky na rubu strany, ve videu si lze podvinek stáhnout. Video má navíc tu velkou přednost, že krajkářka si může kurz pouštět několikrát, obtížné místo shlédnout tolikrát, kolikrát potřebuje.
Po několika úvodních lekcích se základními vzorníky, které si lze prohlédnout zdarma, následuje několik lekcí s nákresem a popisem krajky na list a následným spojením do náhrdelníku, dále lze shlédnout vypracování trávy a vytvoření celé louky, náramky jsem ukázala a zmínila jaksi mimochodem – vždyť to je jen pláténko a občas zkroucený pár – vše doplněno korálky, knoflíky a sklíčky atd.
Kalendář se nyní připravuje k tisku, video se stříhá pro konečnou úpravu a následné zavěšení na web. Několik fotografií však mohu uveřejnit již nyní.

  • Tak a je hotovo - obrázek nr. 1
  • Tak a je hotovo - obrázek nr. 2
  • Tak a je hotovo - obrázek nr. 3
  • Tak a je hotovo - obrázek nr. 4
  • Tak a je hotovo - obrázek nr. 5
  • Tak a je hotovo - obrázek nr. 6
  • Tak a je hotovo - obrázek nr. 7
Zobrazit všechny články